pondelok, 4. júla 2016

SOS pre vlasy: Čo všetko dokáže repkový olej?

Posledné roky sa vo všetkých odvetviach skloňuje spojenie návrat k prírode. Mnohí sa snažia žiť viac v súlade s prírodou, stavajú eko-domy, doma recyklujú.. A nežnejšie pohlavie sa čoraz viac zaujíma o to, ako nahradiť drahé a často umelé kozmetické produkty tými prírodnými. Ako svoju hrivu „odľahčiť“ od šampónov a kondicionérov plných chémie?Kedysi stačila čistá voda s bylinkami, dnes máme šampóny, kondicionéry, balzamy, rôzne kúry... Niektoré z nich sú doslova koktejlom rôznych látok, ktoré majú zaručiť krásne, čisté a zdravé vlasy. Nie vždy to tak je. Mnohé z nich pôsobia na korunu krásy príliš agresívne, zbavia ju síce mastnoty, ale spolu s ňou príde pokožka na hlave aj o prírodné oleje, ktoré potrebuje. Výsledok? Dostane šok a začne sa spamätávať z nedostatku prírodných olejov – naopak, začne ich produkovať ešte viac. Preto sa niektorí dostali do každodenného bludného kruhu neustále mastných vlasov, ktorých nie a nie sa zbaviť.

Riešením môže byť príroda, ktorá ich dokáže oživiť! Skúste im popri klasickom šampónovaní dopriať trochu prírodných olejov. Sú výborné nielen na naše zdravie, ale poslúžia aj pokožke a vlasom. Priam ospevovaným je predovšetkým olivový olej, ktorý možno okrem iného využiť aj na domáce skrášľovanie. Poradí si so suchými, poškodenými alebo veľmi namáhanými vlasmi. Taktiež sa hovorí aj o kokosovom oleji ako o zázraku pre korunu krásy. Aj keď používanie prírodných olejov nie je dnes ničím výnimočným, málokto si spája s krásou a zdravím vlasov repkový olej. Chyba!

Ako pôsobí repkový olej na korunu krásy?


Repkový olej patrí nielen na tanier, ale aj na našu hrivu. Môže sa pochváliť najvýhodnejším zložením mastných kyselín zo všetkých rastlinných olejov[1]. Zo zdravotného hľadiska obsahuje najmenej nezdravých nasýtených mastných kyselín, pričom ich obsah je dvakrát nižší ako v olivovom oleji[2]. Dokonca obsahuje kyselinu olejovú v množstve podobnom olivovému oleju[3]. Ide pritom o kyselinu, známu ako Omega-9 mastnú kyselinu, ktorá patrí medzi najzdravšie zdroje tukov v strave. Ak ich má ľudský organizmus nedostatok, hrozí vypadávanie vlasov. Pre zdravú korunu krásy je preto nevyhnutná. Aj na stimuláciu rastu vlasov a zlepšenie ich odolnosti je skvelý repkový olej. Takéto vlastnosti má vitamín E, ktorý sa nachádza v repkovom oleji v hojnom množstve.


Repkový olej
Čo obsahuje?
56-68% kyseliny olejovej[1]


18-22% kyseliny linolovej (omega-6)[2]

Vitamín E


Betakarotén


Rastlinné steroly
Vlasové masky s repkovým olejomK dokonalému výsledku vám stačí menšie množstvo oleja. Stačí ho naniesť na pokožku hlavy a votrieť do vlasov, nechať asi polhodinu pôsobiť pod uterákom alebo igelitom a následne vlasy umyť bežným spôsobom. Pre lepší výsledok ho môžete nechať pôsobiť celú noc. Budú lesklé a jemné. Ak chcete svojim vlasom vrátiť lesk, pomôžte si touto kúrou. Zmiešajte dostatočné množstvo repkového oleja s trochou mlieka. Zmes vmasírujte do vlasovej pokožky 20 minút pred sprchovaním.

Podobne poslúži vašej hrive zábal s repkovým olejom. Dve polievkové lyžice oleja zohrejte a zmiešajte s 1 žĺtkom. Následne vmasírujte do vlasov. Kúru udržíte v teple potravinovou fóliou na vlasoch. Nechajte pôsobiť aspoň jednu hodinu. Koruna krásy sa poteší aj z pravého včelieho medu. Zmiešajte 2 čajové lyžičky včelieho medu s troma lyžičkami repkového oleja. Vmasírujte do vlasov a zakrúťte ich do igelitového vrecka. Po 15 minútach vlasy umyte šampónom.


Kvalita na prvom mieste


Aby vlasy získali všetky výživné látky z repkového oleja, dôležitá je jeho kvalita. Repkový olej sa vyrába lisovaním alebo dvojstupňovo, a to lisovaním a extrakciou, pričom získaný olej musí prejsť očistením alebo rafináciou. Ten zahŕňa technologické procesy, zamerané na odstránenie alebo maximálne zníženie koncentrácie látok, ktoré sú z hľadiska zdravia a kvality nepriaznivé. Je dôležité venovať pozornosť jeho výberu, správne očistený rafinovaný repkový olej je bez chuti a vône a je číry[6]. Ak si zadovážite kvalitný repkový olej, dodáte vlasom to najlepšie.[1] Qualified Health Claims: Letter of Enforcement Discretion - Unsaturated Fatty Acids from Canola Oil and Reduced Risk of Coronary Heart Disease (Docket No. 2006Q-0091), Food and Drug Administration, October 6, 2006
[2] Krygier K. „Tuky v strave v XXI storočí”, Przem. Spoz. 54(12), 23, 2000
[3] Krygier K. “Repkový olej ako sviatočný i všedný pokrm”. Przem.Spoz. 51, 35, 1997
[4] Bartkowiak-Broda I. “Nové odmeny repkového oleja”, v: „Repkový olej – nová surovina, nová pravda.” Krzymański J. (red.), vyd. PSPO, Varšava, 2009, s. 7-24
[5] Tiež
[6] Krygier K., Wroniak M., Ptasznik S. „Vplyv rôznych etáp rafinácie na repkový oej”, v: „Repkový olej – nová surovina, nová pravda”, Krzymański J. (red.), vyd. PSPO, Varšava, 2009, s.31-46

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára