štvrtok, 2. júla 2015

Pohroma alebo spása? Takto to je v skutočnosti s populárnymi žabkami!

Ich nosenie je v lete priam ideálne! Nohy sa neparia v uzavretých topánkach, sú pohodlné.. Snáď ani neexistuje charakeristickejšia obuv v teplom počasí než sú žabky. Pre mnohých obľúbené, no u niektorých zatracované. Je pravda, že nám táto populárna letná obuv vo veľkom škodí?! 

 


Žabky sú v poslednom čase veľmi prepieranou témou v súvislosti s ich vplyvom na naše zdravie. Odporcovia ich považujú za nevhodné, lebo nerovnomerne zaťažujú svalstvo nôh. Údajne noha nemá žiadnu oporu, svaly a šľachy sú namáhané omnoho viac, než si myslíme a trpí i klenba. Nositeľom tejto obuvi hrozia zápaly či zakrivené prsty! Žabky sú tak v poslednej dobre opisované ako jedni z najhorších topánok vôbec. Pritom ich denne počas leta nosia milióny Slovákov. Máme ich zahodiť?!

NIE! Pokojne si ich môžete nechať v šatníku. Ortopédi, odborníci na biomechaniku a ďalší špecialisti konečne prehovorili a vyšli s pravdou von! Ak nemáte žiadne ortopedické ťažkosti, žabky sú pre vás úplne bezpečné. "Žabky sú slušná obuv - pre zdravé nohy," vyhlásil ortopéd a návrhár ortopedických topánok Hartmut Stinus. Nemusíte mať žiadne obavy o svoje zdravie!

Správny výber nadovšetko!


Dbajte však na ich výber, musia vám perfektne sedieť. Podľa nedávneho prieskumu si množstvo ľudí vyberá obuv, ktorá je im malá. Týka sa to hlavne nás, žien, keďže sme viac ako muži ochotné podstúpiť nepohodlie či dokonca bolesť len preto, lebo sa nám topánky páčia a iná veľkosť jednoducho nie je. Dbajte na to, aby vám nevyčnievali prsty zo žabiek!

Letné otvorené topánky sú často zatracované aj preto, lebo majú tenkú alebo mäkkú podrážku, ktoré netlmia nárazy. Tento mýtus však vyvrátil biomechanik Benno Nigg, ktorý už problém mäkkých a tvrdých podrážok študuje niekoľko rokov. Rovnaké to je u topánok na bežné nosenie, v ktorých sa pohybujeme pomalšie a naše nohy dopadajú na zem s menšou razanciou. Je to logické, kedysi ľudia predsa nenosili vôbec žiadnu obuv!

Ľudské kosti a svaly sú schopné absorbovať energiu takmer všetkých nárazov, ktoré spôsobia svojim pohybom. Iné je to v prípade, kedy sa ľudské telo pohybuje rýchlejšie. Niet divu, že bývajú úrazy, spôsobené napr. pri lyžovaní, také vážne..

Kedy nohám nič nehrozí?


Dobrým riešením, ako sa postarať o zdravie svojich nôh, je pravidelné striedanie obuvi. Tak budete zapájať vždy iné svaly v lýtku a chodidle. Pozor by si však mali dávať ženy, ktoré nosia vysoké podpätky. Ak majú celý deň na nohách osemcentimetrové ihly a večer sa prezujú do plochých topánok, riskujú zranenie Achillovej šľachy, za čo môžu mikroskopické trhliny. Na prvý pohľad krásne ihličky, ktoré dokážu akoby šibnutím čarovného prútika vytvoriť sexi dlhé nohy, sú celkovo nezdravé! Zaťažujú kosti a kĺby a spôsobujú bolesti chrbta.

Dalo by sa povedať, že chodidlá a nohy sa majú najlepšie, keď sú bosé. Využite letné počasie a poprechádzajte sa bosí! 

Zdroj foto: Camelcitydispatch.com

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára