streda, 25. marca 2015

Ide viac než len o zdravie: Prečo by sme mu nemali podriadiť celý svoj život!

Máte zlé svedomie, že ste si ráno dali sladké pečivo s čokoládovou plnkou, na obed vyprážaný syr zapitý kolou a večer ste neodolali pečenému mäsu? Zamysleli ste sa nad tým, prečo? Cítite sa dobre vo svojej koži, nie ste chorí, tak prečo sa obviňujete za svoj nezdravý životný štýl?Keď človek o sebe vyhlási, že je zdravý, väčšinou je to z jediného dôvodu. Nemá žiadne zdravotné problémy a nič ho nebolí. Jeho telo jednoducho funguje tak, ako má. Ak sa nepočíta fakt, že po vypití fľaše vína a ponocovaní do tretej ráno je na druhý deň unavenejší a spáva väčšinou už nie osem hodín, ale šesť či sedem, na svoje telo sa môže spoľahnúť.

Cieľ, na ktorom treba makať?


Pre mnohých však zdravie znamená niečo úplne iné. Normálny stav, kedy nie sú chorí? Kdeže! Pre nich je to cieľ, na ktorom musia tvrdo makať. Každý z nás sa s takýmito ľuďmi už stretol. Kamarátka, ktorá žije na permanentnom detoxe a vyplavuje zo seba všetko možné (nielen škodlivé látky) či suseda, ktorá chodí na nejaký špeciálny prístroj, ktorý do jej tela vpúšťa nejaké liečivé vibrácie. Aspoň ona je o tom presvedčená. Takíto ľudia nám len stále dávajú najavo, že si len myslíme, akí sme zdraví. V skutočnosti v našom tele potichu prebieha večierok zlých toxínov a voľných radikálov. A jediným, ale naozaj jediným spôsobom, ako byť naozaj zdraví, je podriadiť tomu celý svoj život.

Zdravie ako prostriedok


Lenže, čo ak máte svoj nezdravý život radi? Ste zlou osobou, ktorá týra samú seba? Mali by vás za to zavrieť? Lenka je mladá žena, ktorá tvrdí o sebe, že si váži svoje zdravie a je zaň vďačná. V žiadnom prípade mu nechce príliš ubližovať, no je presvedčená o tom, že zdravie by malo byť len prostriedok, nie cieľ. Chce byť zdravá, aby mohla robiť všetky úžasné veci v živote, zabehať si na čerstvom vzduchu a cítiť pritom vietor vo vlasoch, korčuľovať sa so svojimi kamarátmi, ale aj užiť si Vianoce pojedaním zákuskov, nad ktorými sa jej rozplýva jazyk, či kaziť si oči dlhým sedením pred počítačom.

Kroťte sa a žije svoj život naplno!


Americký onkológ Lewis E. Foxhall si vypočul od svojho ťažko chorého pacienta zaujímavú vetu: "Viete, pán doktor, v živote ide o viac než len o zdravie." Povedal mu ju práve vtedy, keď naň doktor nakričal kvôli prehrešku. Lekár tak vďaka jeho slovám odvtedy krotí svoju, niekedy prílišnú, snahu nútiť svojich pacientov do zdravého životného štýlu. Pripomínajú mu, že niekedy je lepšie zaujať realistickejší postoj.

Na záver sú tu slová rakúskeho filozofa Ivana Illicha, ktoré tiež stoja na zamyslenie: "Áno, trpíme bolesťou, bývame chorí, umierame. Ale tiež dúfame, smejeme sa, oslavujeme. Nemusíme kvôli honbe za zdravím splošťovať svoju ľudskú skúsenosť. Vyzývam všetkých, aby svoje myšlienky posunuli od starosti o zdravie na kultivovanie umenie žiť. "

Tak čo, ako ste na tom vy? Súhlasíte ?

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára