pondelok, 12. januára 2015

5 TOP momentov a udalostí v roku 2014, ktoré pohli módnym svetom: Tieto by ste si mali pamätať!

Módna scéna je bezpochyby živý ekosystém. Neustále sa rozvíja i upadá, je v kolobehu vzniku a zániku. Rok 2014 bol bohatý na mnohé momenty i udalosti, ktoré si mnohí z nás budú ešte dlho pamätať. Bohužiaľ, priniesli nielen nový príval energie do módneho sveta, ale i smutné okamihy, ktoré by sme najradšej vymazali...Smrť Oscara de La Renty


Špička medzi módnymi dizajnérmi a veľkú mág, ktorý obliekal mnohé hollywoodske hviezdy! Taký bol Oscar de la Renta, ktorý hviezdi už len v módnom nebi. V druhej polovici roku 2014 svet šokovala smutná správa, že nás tento veľký muž navždy opustil. Bojoval so zákernou rakovinou, ktorej nakoniec podľahol vo veku 82 rokov. Pred svojou smrťou stihol navrhnúť svadobné šaty pre Clooneyho manželku Amal Alamuddin. Slávu mu priniesla spolupráca so Jacqueline Kennedyovou, ktorú obliekal. Jeho meno si vo svete módy bude každý pamätať.

Nezabudnuteľný Oscar de la Renta:

Návrat Johna Galliana

Správou roka je nepochybne návrat maestra Johna Galliana na módnu scénu! Aj keď sa o nej hovorilo už v roku 2013, išlo len o krátkodobú záležitosť. Už je to však definitívne. Na svetlo sveta vyšiel fakt, že sa stal kreatívnym riaditeľom módneho domu Maison Martin Margiela, čo potvrdil majiteľ značky Renzo Rosso. Po troch rokoch tak dostane Galliano na starosť tvorbu všetkých línií MMM, vrátane couture a pánskej módy. Dizajnér musel opustiť tvorivý biznis po škandále s s antisemitskými výrokmi v parížskom bare v roku 2011.

Spolupráca Alexandra Wanga a H&M

Rok 2014 je výnimočný i novou koleciou H&M v spolupráci so svetovým návrhárom Alexandrom Wangom, ktorý svojou originalitou doslova rozvíril módne vlny. Jeho unikátny nevšedný prístup k móde si mnohí zamilovali a utekali do obchodov H&M, aby mali jeho módne kúsky doma! Neoprén, termo látka, kompresné ponožky, boxerské rukavice - aj takýmito netradičnými látkami a originálnymi doplnkami zaujal Alexander Wang. Na Slovensku sa z tejto kolekcie mohli tešiť Bratislavčania, ktorí ju mali k dispozícii v predajni H&M v Eurovei.

Karl Lagerfeld a Chanel v supermarkete

Tento módny mág má za sebou niekoľko projektov uplynulého roku, no jeden z najväčších je ready-to-wear prehliadka na jeseň 2014. Na nej ukázal, aký má zmysel pre humor! Pri prehliadke Chanel totiž nainštaloval kulisy supermarketu, resp. "samošky". Všetky výrobky v "obchode" boli označené logom Chanel, príp. niesli i jej meno, napr. minerálka "Eau de Chanel". Originálne! Svetový návrhár tak neposlal modelky, vrátane Cary Delevigneovej, na tradičné prehliadkové mólo, ale priamo medzi regály. Za povšimnutie stojí i samotná kolekcia plná objemných tvídových kabátov či farebných tenisiek, ktoré nahradili podpätky. Módna prehliadka v supermarkete je podľa dizajnéra "odrazom bežnosti v luxuse".

Nový štýl obliekania Normcore

O Normcore budeme ešte veľa počuť! Tento štýl obliekania odmieta elegantné šaty, drahé blúzky či podpätky. Stavia na "normálny" vzhľad, jednoducho povedané, pohodlnú módu, základné tvary, mikiny a džíny. Normcore je príjemným spestrením a predstavuje trochu rovnováhy v niekedy prehnanom svete módy. Stačia vám pritom boyfriend džíny, tielko a tenisky! I jednoduché oblečenie vie vyniknúť. Samozrejme, že tých fashion momentov v roku 2014 bolo viac. Ktoré by ste sem ešte zaradili?