streda, 5. novembra 2014

Známe osobnosti odprevadili Oscara de la Rentu do módneho neba: Nechýbal Michael Kors i Tommy Hilfiger!

Koniec slávnej módnej legendy. Návrhára Oscara de la Rentu odprevadili na večný odpočinok v Kostole svätého Ignáca z Loyoly na Manhattane v New Yorku. Na súkromnú rozlúčku prišli mnohé svetoznáme osobnosti hereckej i módnej scény, ktoré dali najavo, ako im veľmi bude chýbať módny návrhár.. 


Na obrad, ktorý trval približne hodinu, prišli napr. Julio Iglesias, Hugh Jackman, Matthew Broderick, Michail Baryšnikov, Mike Nichols s manželkou Diane Sawyer či fotografka Annie Leibovitz. nechýbali ani zvučné mená z módneho priemyslu ako Diane von Fürstenberg, Ralph Lauren, Michael Kors, Donna Karan, Tommy Hilfiger alebo Karlie Kloss. Prítomným sa prihovorili Hillary Clinton, Henry Kissinger, Michael Bloomberg či Anna Wintour.

Oscar de la Renta, celým menom Óscar Arístides de la Renta Fiallo, pochádza z Dominikánskej republiky. Poslednýkrát vydýchol 20. októbra vo svojom dome v Connecticute ako 82-ročný. Skolila ho zákerná rakovina.


Ako sa dostal do sveta módy?

Ako 18-ročný odišiel študovať maľbu do španielskeho Madridu, no čoskoro sa začal zaujímať o módu. Robil nákresy pre známe španielske módne domy a nastúpil ako učeň ku Cristóbalovi Balenciagovi. Pôsobil aj ako asistent Antonia Castilla v parížskom Lanvine. Neskôr, v roku 1963 prišiel do New Yorku, aby navrhol kolekciu pre Elizabeth Arden. Veľký úspech zaznamenal v 60. rokoch minulého storočia, kedy sa stal medzinárodne známym ako jeden z couturierov, ktorí obliekali Jacqueline Kennedy. 

V roku 1965 založil vlastnú módnu značku a postupne si jeho kolekcie obľúbili mnohé osobnosti. Bol obľúbeným dizajnérom amerických prvých dám, pričom v mimoriadnej obľube ho mali najmä Nancy Reagan, Laura Bush a spomínaná Hillary Clinton. Kúzlu jeho šiat podľahli napríklad aj herečky Sarah Jessica Parker, Penélope Cruz, Sandra Bullock, Anne Hathaway, Jennifer Garner, Emma Watson, Reese Witherspoon, Jessica Chastain alebo Lea Michele. Jedným z jeho posledných návrhov boli svadobné šaty pre Amal Clooney, novomanželku herca Georgea Clooneyho.

Združenie amerických módnych dizajnérov a dizajnérok CFDA mu v roku 1990 udelilo cenu za celoživotné dielo. 

Osobnosti z módneho i hereckého sveta prichádzajú na rozlúčku: